DETAILED NOTES ON ORBITOPATIA TARCZYCOWA

Detailed Notes on orbitopatia tarczycowa

Detailed Notes on orbitopatia tarczycowa

Blog Article

Aby przywrócić stronę do oryginalnych rozmiarów skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz cyfry 0

Oftalmopatia tarczycowa (wytrzeszcz oczu TED), określana także jako orbitopatia, to typowy objaw chorób tarczycy przebiegających z nadczynnością gruczołu. Typowy dla niej wytrzeszcz oczu pojawia się w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa.

Orbitopatia tarczycowa (TO) jest najczęstszą przyczyną zapalenia tkanek oczodołu, stanowiąc około sixty% wszystkich stanów zapalnych oczodołu. Narzędzie diagnostyczne jakim jest rezonans magnetyczny (MRI) oczodołu wykorzystywane jest nie tylko do zobrazowania obrzęku i odróżnienia aktywnej fazy OT od jej nieaktywnej postaci, ale także do wykluczenia innych patologii, takich jak guzy oczodołu czy zmiany naczyniowe. Istnieje grupa chorób, które mogą naśladować objawy kliniczne TO, co może prowadzić do trudności diagnostycznych, zwłaszcza gdy u pacjenta zdiagnozowano wcześniej chorobę tarczycy. Problemy diagnostyczne mogą stwarzać przypadki jednostronnej TO, jednostronnej lub obustronnej TO u chorych bez wcześniejszych lub współistniejących zaburzeń funkcji tarczycy, brak objawów retrakcji powiek, diplopia jako jedyny objaw choroby czy narastanie diplopii pod koniec dnia.

Najczęściej takiego pacjenta kieruje się na operację odbarczenia nerwu wzrokowego. Zabieg 10 jest trudny, ale zazwyczaj konieczny, by nie dopuścić do utraty wzroku.

Gastrolog (gastroenterolog) i gastrolog dziecięcy to here lekarze zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób British islesładu pokarmowego, gruczołów trawiennych i dróg żółciowych.

Okulistyka współczesna – obecne możliwości i perspektywy w zakresie diagnostyki i terapii najczęstszych chorób oczu

Serwis PoradnikZdrowie.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu artwork.

Obecnie w piśmiennictwie zetknąć się można z terminem orbitopatia tarczycowa, w przeszłości jednak wytrzeszcz oczu, występujący u pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa, określono również mianem oftalmopatii tarczycowej, oftalmopatii naciekowo-obrzękowej, oftalmopatii Gravesa-Basedowa czy wytrzeszczu złośliwego.

Za pierwotną przyczynę oftalmopatii tarczycowej uważa się procesy autoimmunologiczne będące powodem niektórych chorób tarczycy. Polegają one na wytwarzaniu przeciwciał, które atakują receptory znajdujące się w tarczycy. Ze względu na podobieństwo ich budowy do antygenów w tkankach oczodołu i oka, zmiany u części chorych rozwijają się wtórnie również w tej okolicy, prowadząc do oftalmopatii Gravesa-Basedowa .

Według różnych statystyk na orbitopatię tarczycową zapada 15–35% chorych na tarczycę. Nieznane są przyczyny braku objawów orbitopatii tarczycowej u niektórych chorych mających problemy z tarczycą. Jak się objawia?

U większość chorych uzyskiwany jest bardzo dobry efekt. Wytrzeszcz złośliwy znacząco zmniejsza się i czasem całkowicie ustępuje.

Zazwyczaj problemy oczne pojawiają się u pacjentów dopiero po wystąpieniu objawów nadczynności tarczycy, zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły.

klasa two – to zajęcie tkanek miękkich charakteryzujące się obrzękiem powiek, obrzękiem spojówek oraz zamglonym widzeniem; 

Pacjent z oftalmopatią może cierpieć na światłowstręt, obrzęk powiek czy podwójne widzenie. Jakie są przyczyny powstawania orbitopatii tarczycowej i kiedy należy podjać jej leczenie?

Report this page